Linki sponsorowane

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Klient, który wnioskuje o kredyt samochodowy musi się zgodzić na zastosowanie konkretnych form zabezpieczenia takiego kredytu. Klient albo musi zdecydować się na propozycję zabezpieczenia wskazaną przez bank, albo powinien sam wybrać formę zabezpieczenia kredytu samochodowego.

Banki korzystają z reguły z takich zabezpieczeń jak przewłaszczenie, weksel in blanco, depozyt karty pojazdu, cesja z polisy autocasco jak również zastaw rejestrowy. Zdecydowanie najczęściej wybieranymi metodami zabezpieczenia jest przewłaszczenie oraz zastaw rejestrowy. Przewłaszczenie możliwe jest w Polsce tylko dla rzeczy ruchomych. W tej metodzie zabezpieczenia dłużnik przekazuje prawo własności do konkretnej rzeczy na wierzyciela. Auto przechodzi na klienta dopiero po spłacie długu.

Jeśli chodzi o zastaw rejestrowy, to informacja o jego ustanowieniu pojawia się rejestrze zastawów, ale również w dowodzie rejestracyjnym samochodu. To na jakich zasadach auto przekazywane jest do użytkowania klientowi uzależnione jest tak naprawdę od treści zawartej umowy – każdy kredyt samochodowy jest inny.

2 thoughts on “Zabezpieczenie kredytu samochodowego”

  1. Nie powiedziałbym, że zabezpieczenie można od tak sobie wybrać. Banki narzucają zabezpieczenia i bardzo rzadko dają możliwość zrezygnowania z nich. Moim zdaniem po prostu muszą – jakby klienci zaczęli sobie wybierać to by nie było zbyt wesoło.

  2. Mam podobne zdanie – banki narzucają zabezpieczenie, a wybrać to sobie można raczej np. konto osobiste, które jest obowiązkowe dla danego kredytu. Banki nie są dla nas aż tak fajne. Zależy im raczej na własnych zasadach i trzymają się tego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*