Linki sponsorowane

Umowa o kredyt hipoteczny

Zanim klient otrzyma środki od banku w ramach kredytu, musi podpisać umowę kredytową. Tutaj należy szczególnie uważać na to, by umowa nie zawierała zapisów, które są dla klienta niejasne, a tym bardziej – niekorzystne. Na jakie haczyki możemy napotkać w umowach kredytowych?

Klienci powinni szczególnie uważać na kwestie związane z opłatami. Każda opłata/koszt, powinny być jednoznacznie określone.  Dosyć częstą praktyką jest określanie w umowach minimalnej prowizji za poszczególne operacje, bez wskazywania maksymalnej.  Inne przypadki to nieograniczona ilość inspekcji w domu, które zostały zrealizowane na koszt klienta.  W umowach kredytowych zdarzały się również takie sytuacje, iż bank przyznawał sam sobie nieograniczone prawo do wprowadzania zmian w walucie i oprocentowaniu kredytu, ze względu na aktualną sytuację polityczno-gospodarczą.  Kontrole umów kredytowych przeprowadzane są co nieustannie.

Wspomniane w artykule haczyki odnaleziono podczas kontroli w 2007 roku, ale w kolejnych, pojawiały się podobne problemy. Pamiętajmy, że obecnie każdy doradca kredytowy ma obowiązek poinformowania klienta o wszystkich kosztach kredytu.

3 thoughts on “Umowa o kredyt hipoteczny”

  1. Niestety, ale w umowach wciąż pojawiają się haki. Trzeba bardzo dokładnie czytać całe umowy, by później nie żałować. Wciąż bardzo często dochodzi do sytuacji, w których faktycznie przez brak odpowiedzialności tracimy mnóstwo pieniędzy ;/

  2. Umowa kredytowe są teraz nieustannie kontrolowane i jeśli pojawi się w nich zapis krzywdzący klienta to na pewno zewnętrzne komisje się o tym dowiedzą. Wtedy ten zapis zostanie zmieniony. Taka prawda, ale uważać trzeba.

  3. Chociaż niby wszystko jest przejrzyste i niby nie ma zapisów drobnym maczkiem, bo wymagają tego przepisy, to i tak zawsze istnieje ryzyko, że w umowie znajdą się jakieś kruczki, które będą działać na niekorzyść klienta. Tego właśnie się obawiam… a już niedługo czeka mnie podpisanie takiej umowy, bo rozważam możliwość kupna mieszkania na którymś z nowych osiedli w Krakowie. Może istnieje gdzieś jakaś lista lub instrukcja, na co zwracać szczególną uwagę przy podpisywaniu takiej umowy?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*