Linki sponsorowane

Udzielenie poręczenia

Z roku na rok rośnie liczba osób, które spłacają cudze długi, gdyż w przeszłości  zgodziły się one na zostanie poręczycielami.  Niestety, ale nader często decyzja jest zbyt pochopna. Co powinniśmy zrobić, by nie narobić sobie problemów poprzez poręczenie?

Nawet klienci, którzy wnioskują o kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny, które posiadają przecież zabezpieczenia, mogą być poproszeni o poręczycieli. Kim jest poręczyciel? Otóż jest to osoba, która zobowiązuje się do spłaty zobowiązania względem wierzyciela wtedy, gdy dłużnik owego zobowiązania nie wykonał. W praktyce oznacza to, że taka osoba, musi samodzielnie spłacać kredyt w sytuacji, gdy zobowiązanie nie jest spłacane przez osobę, która owy kredyt otrzymała.

By zmniejszyć ryzyko w takich sytuacjach, należy przede wszystkim w umowie zawrzeć zapisy, które ograniczają odpowiedzialność wierzyciela. Może to być przykładowo ustanowienie górnego limitu odpowiedzialności. Inny zapis może informować, że majątek poręczyciela będzie zajmowany dopiero wtedy, gdy zajęcie majątku dłużnika będzie bezskuteczne, a dodatkowo, wykorzystanie innych form zabezpieczenia nie przyniesie efektów.

2 thoughts on “Udzielenie poręczenia”

  1. Zachodzę w głowę jak można w tych czasach udzielać poręczenia. Nawet jeśli dana osoba jest dobrym człowiekiem, to dobrzy ludzi również umierają, a wtedy to wy musicie spłacić ten kredyt – nawet do końca życia. Tego chcecie?

  2. Poręczałem i mam za swoje. 10 tysięcy spłaty za kochanego brata, z którym teraz toczę wojnę. Ale on teraz pracuje na lewo i w żaden sposób kasy z niego nie ściągnął. Takie są realia ;/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*