Linki sponsorowane

Rekomendacja SII

Kolejne rekomendacje wprowadzane przez Ministerstwo Finansów, mają uniemożliwić przyznawanie kredytów osobom, które mogą mieć w przyszłości problemy ze spłacaniem kolejnych rat. Jednocześnie, rekomendacje ograniczają liczbę klientów, jakich posiadają banki. Co wprowadza rekomendacja SII?

Według analiz specjalistów rekomendacja SII dotknie 10% wszystkich potencjalnych klientów banków, jako że właśnie taka ich liczba, wydaje ponad 40% miesięcznego budżetu na utrzymanie nieruchomości. Rekomendacja SII zakłada, że dla kredytu walutowego maksymalna wysokość raty wynieść może 42% dochodu netto danego klienta. Szacunki dotyczące tego, że 10% klientów może mieć poprzez tą rekomendację problemy z kredytem są skrajne, gdyż np. dla kredytu w złotych, wysokość miesięcznej raty wynosić może nawet 50% dochodu netto.

W stosunku do grudnia 2011, zdolność kredytowa dla kredytów w złotówkach obniżyła się o 7%, natomiast dla kredytów w Euro aż o 25%! Polska na tle innych krajów, pod względem miesięcznego kosztu utrzymania nieruchomości w stosunku do dochodu, wcale nie wypada tak źle. Za nami jest choćby Holandia, czy też Dania.

2 thoughts on “Rekomendacja SII”

  1. Tylko powiedzcie mi po co są te rekomendacje? Ludzie nie mają własnego rozumu? W ten sposób odbiera się szanse na kredyt, ale tego urzędnicy nie rozumieją. Jeśli człowiek podchodzi do zobowiązania rzetelnie, to niezależnie od jego wysokości, będzie je spłacał terminowo.

  2. Po wprowadzeniu tej rekomendacji straciliśmy zdolność, a wszystko przez kilka złotych. Oczywiście nie zarabiamy tyle, co mamy na papierze. Moim zdaniem to czy ktoś chce spłacać kredyt powinno być naszą decyzją, a nie decyzją państwa!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*