Linki sponsorowane

Raty rosnące czy malejące

Przy kredycie hipotecznym, podobnie jak przy innych kredytach, klient ma możliwość korzystania zarówno  z rat równych jak i malejących. Jakie są różnice? Czy zawsze wybór lepszej oferty jest jednoznaczny?

Przy ratach stałych, wysokość raty, jak również oprocentowanie wyliczane są tak, by rata przez cały okres nie uległa zmianie.  Przy pierwszych ratach kredytowych, większość kwoty przelewanej do banku stanowią jednak odsetki, a nie faktycznie spłacany kapitał. Przy ratach malejących wartość kredytu jest dzielona na równe części, zależne od okresu kredytu. Do kolejnej raty doliczane są odsetki uzależnione od tego, jak wiele kapitału pozostało do spłaty. W ten sposób klient spłaca wyższe raty, ale jednocześnie  udział spłacanego kapitału jest znacznie wyższy.  Posługując się konkretnymi liczbami można powiedzieć, że w przypadku kredytu zaciąganego na okres 30 lat, przy  oprocentowaniu równym 8, odsetki dla rat równych wyniosą 495 tyś, a dla rat malejących 363 tyś. Różnica jest zatem ogromna.  Takiego porównania należy jednak dokonać indywidualnie, na podstawie konkretnej oferty danego banku – każdy bank musi przedstawić harmonogram tego, jak będzie spłacany kredyt hipoteczny.

3 thoughts on “Raty rosnące czy malejące”

  1. Ciekawy wpis – mamy kredyt z ratami rosnącymi – nie wiem czy to był dobry wybór, ale nie mam ochoty już na zmiany. Skorzystałem. Ale będę wiedział na przyszłość – pewnie jeszcze nie jeden kredyt będę musiał otrzymać ;/

  2. Mamy raty malejące – przy wyborze nie wiedzieliśmy na co się zdecydować, ale wynika z tego, że ostatecznie zrobiliśmy dobrze. Nie mieliśmy pojęcia co wybrać – najważniejsze, że ostatecznie trafiliśmy odpowiednio.

  3. Pamiętam, że jak przy zawieraniu umowy kredytowej pytali mnie o rodzaj rat, nie miałam zielonego pojęcia co wybrać i o co w tym wszystkim w ogóle chodzi. Ten artykuł trochę mi rozjaśnił w głowie. Spłacam raty malejące, więc chyba dobrze mi doradzili?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*