Linki sponsorowane

Przewalutowanie kredytu mieszkaniowego

Banki dają swoim klientom możliwość otrzymania kredytu w walucie obcej. Ze względu na zmiany kursów walut, w praktyce może się okazać, że kredyt w walucie obcej nie był dobrym pomysłem – jego koszty będą bardzo wysokie. Wówczas pojawia się możliwość przewalutowania takiego kredytu.

Przewalutowanie oznacza w praktyce zmianę waluty, w jakiej udzielono kredytu.  Dla każdej waluty obowiązuje inne oprocentowanie, a co więcej – banki dają możliwość przewalutowania całkowicie za darmo. Kiedy jednak jest to opłacalne? Oczywiście racjonalna zmiana zapewni nam niższą ratę miesięczną, ale są oczywiście minusy takiego rozwiązania. Problem w tym, że zmiana wymaga pokrycia dodatkowych kosztów, jak również obarcza klienta ryzykiem.  Owe ryzyko dotyczy wyższych kursów dla poszczególnych walut w przyszłości. Inna sprawa tyczy się dodatkowych kosztów. Bank będzie oczekiwał zapłaty prowizji, ale również będziemy musieli pokryć koszty opłat sądowych. Zmiana we wpisie istniejącej hipoteki to 150 złotych, a stworzenie nowej to 200 zł.

Ważne jest by przy przewalutowaniu bank dokonywał zmiany po kursie z dnia złożonego wniosku, a nie np. za tydzień. Wtedy mamy pewność co do tego, po jakim kursie zostanie przeliczony nasz kredyt mieszkaniowy.

One thought on “Przewalutowanie kredytu mieszkaniowego”

  1. Korzystałam z przewalutowania i uważam, że kompletnie nic to nie daje – można się wpędzić w jeszcze większe problemy, chyba że zmieniamy walutę na euro. Inna sprawa jest taka, że bank najpierw musi przyjąć nasz wniosek, a z tym wcale nie jest rewelacyjnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*