Linki sponsorowane

Odwrócony kredyt hipoteczny

Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiada, iż prace związane z ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym mają się ku końcowi. Na rynku jednak jednocześnie pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno taki produkt jest na rynku potrzebny.

Kiedy w 2011 roku powiadomiono rynek o nowej ustawie, większość banków odniosła się do tego pomysłu krytycznie. Jedynie BZ WBK stwierdziło, że hipoteka odwrócona znajdzie się w ofercie banku.  Problem tkwi w tym, że odwrócona hipoteka w zachodniej Europie jest produktem skierowanym w stronę osób powyżej 65 roku życia, tymczasem w Polsce, oferta jest dostępna również dla młodych, co sprawia, że nie jest atrakcyjna ani dla klienta, ani dla samych banków.  Banki mają wątpliwości co do wielu zapisów umieszczonych w ustawie i zapewne tylko część zdecyduje się na wprowadzenie odwróconej hipoteki.

Generalnie, sens odwróconych kredytów hipotecznych tkwi w tym, że klient, właściciel nieruchomości przekazuje ją na własność banku, za co ma wypłacane dodatkowe środki na emeryturze, ale po jego śmieci nieruchomość przechodzi na własność banku.

2 thoughts on “Odwrócony kredyt hipoteczny”

  1. To będzie dobry interes jedynie dla banków. Z symulacji wynika, że na jednej nieruchomości mogą zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a zapisy czytałem. Banki rzeczywiście mają co do czego mieć wątpliwości. Obawiam się, że ten cały projekt będzie wielką pomyłką.

  2. My na pewno nie będziemy korzystali z takiej możliwości. Chyba że faktycznie doszłoby do sytuacji, w której mieszkania nie byłoby komu oddać, ale miejmy nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Odwrócona hipoteka w Polsce się kompletnie nie przyjmie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*