Linki sponsorowane

Odwrócona hipoteka

Pierwsze odezwy Polaków w sprawie odwróconej hipoteki nie wyglądały zbyt pozytywnie, ale kolejne miesiące wywołały zmianę nastawienia. Teraz ekonomiści komentują, że wprowadzenie odwróconej hipoteki było doskonałym pomysłem, który może pomóc wielu ludziom przetrwać na poziomie, ostatnie lata swojego życia.

Specjaliści zaznaczają, że jeszcze wiele czasu minie, zanim Polacy ostatecznie, w 100% będą przekonani do takiego rozwiązania. Pamiętajmy, że odwrócona hipoteka polega na tym, iż właściciel mieszkania otrzymuje dożywotnią rentę lub inne świadczenie, a w zamian nieruchomość przechodzi po śmieci właściciela na własność banku. Biorąc pod uwagę przeciętny wiek, w którym umierają Polacy, banki zrobią na nas doskonały interes.   Niemniej jednak dla szerokiego grona osób, które będą miały bardzo niskie emerytury, a które nie mają rodziny, na rzecz których owa nieruchomość byłaby przepisana, jest to doskonałe rozwiązanie.

Z pewnością odwrócona hipoteka wzbudzi zainteresowanie, ale na pewno nie będzie ono ogromne.

7 thoughts on “Odwrócona hipoteka”

 1. Nie wierze, że Polacy się tym zainteresują. Oddajesz nieruchomość, za rok giniesz i rodzina nie dostaje nic. Piękny koniec żywota, prawda? Nie sądzę, by w nadchodzących latach odwrócona hipoteka zyskała na popularności.

 2. Odwrócona hipoteka? To się w Polsce nie sprawdzi, no bo jak?
  Polacy nie wierzą bankom i na pewno nie zrezygnują ze swoich nieruchomości…

 3. A ja myślę że to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma dzieci. Przynajmniej jeszcze za życia może skorzystać z tego, że posiada mieszkanie czy dom. A po śmierci? Niech się inni martwią…

 4. Niedługo odchodzę na emeryturę i wiem, że nie będzie ona zbyt wysoka. Dlatego myślę o odwróconej hipotece. Nie mam potomstwa, więc moje 120-metrowe mieszkanie nie zostanie przez nikogo odziedziczone. Jak najprościej to załatwić i w jakim banku czy firmie najlepiej to załatwić?

 5. Mam parę ciekawych informacji dotyczącej tego jak może wyglądać sposób naliczania renty hipotecznej. Otóż świadczenia w ramach odwróconej hipoteki będą wyliczane na podstawie wartości posiadanej nieruchomości, wieku klienta, płci klienta oraz danych GUS dotyczących średniej długości życia Polaków.

  Zofia/Radzionków

 6. Jak się łatwo domyślić w przypadku kobiet i mężczyzn wielkość renty hipotecznej będzie się różniła. Poniżej podaje przykład wyliczeń(dla nieruchomości o wartości 300 tysięcy złotych) dla kobiet i mężczyzn.
  Mężczyzna

  – mężczyzna żyje średnio 78 lata
  – świadczenie będzie wypłacane zatem około 18 lat
  – wielkość comiesięcznej renty hipotecznej wyniesie 790-860 zł

  Kobieta
  – kobieta żyje średnio 83 lata
  – świadczenie będzie wypłacane zatem około 23 lata
  – wielkość comiesięcznej renty hipotecznej wyniesie 520-580 zł

  Lucek/Marki

  1. Szczerze mówiąc, spodziewałem się, że te wypłaty będą wyższe. No ale przecież to musi się opłacić bankowi, więc nie można liczyć na zbyt duże wypłaty. Nie wiem czy przy takich warunkach znajdzie się wielu chętnych. Dodatkowe 500 czy 800 zł to zawsze coś, ale nie oszukujmy się… szału nie ma.
   Waldemar, Starogard Gdański

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*