Linki sponsorowane

Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty

Lista wymaganych dokumentów jakie musi dostarczyć klient, aby otrzymać kredyt hipoteczny jest bardzo długa. Można na niej wskazać szereg pozycji. Spróbujmy zatem wymienić dokumenty, które klient musi zapewnić, by wnioskować o kredyt hipoteczny.

Pierwsze dokumenty dotyczą oczywiście danych personalnych. Tutaj konieczne jest zapewnienie dwóch dokumentów. Powinien to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja emeryty/rencisty, czy też karta stałego pobytu zawierająca PESEL. Przy czym obowiązkowe jest okazanie pierwszej lub ostatniej pozycji  z tej listy oraz dodatkowego, drugiego dokumentu.

Kolejne dokumenty dotyczą uzyskiwanych dochodów. Tutaj konieczne może być dostarczenie kopii zeznania podatkowego, historii rachunku bankowego, zaświadczeń z miejsca wykonywania swojej pracy oraz inne. Dla umów o dzieło/zlecenie – konieczne jest dostarczenie kopii tych dokumentów. Procedura może być uproszczona jeśli klient posiada np. w danym banku konto osobiste, na które wpływa jego wynagrodzenie.

Ostatnia grupa to dokumenty dotyczące nieruchomości. Pierwsza i najważniejsza pozycja to umowa przedwstępna sprzedaży, która powinna mieć formę aktu notarialnego lub zwykłej umowy cywilno-prawnej. Kolejne to zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości finansowych (czynsz, opłaty), oświadczenie ze spółdzielni o księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości oraz oświadczenie o tym, że osoba zbywająca nieruchomość posiada do niej prawo własności.

Na podstawie tych dokumentów przyznawane są kredyty hipoteczne.

2 thoughts on “Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty”

  1. Wnioskowałem o kredyt w banku bez żadnych zaświadczeń o dochodach – wystarczyło im tylko zerknięcie na historię konta i telefoniczne sprawdzenie długości mojej umowy. Tak więc kredyt hipoteczny wcale nie musi się wiązać z wieloma formalnościami.

  2. A u mnie wprost przeciwnie… Dostałem kredyt w oparciu o umowy o dzieło i musieliśmy dostarczyć całą stertę dokumentów. Była to jakaś masakra. Ale najważniejsze – dostaliśmy kredyt i mamy własne mieszkanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*