Linki sponsorowane

Kredyt hipoteczny – rekomendacja S

Początek roku 2012 wprowadził poważne zmiany na rynku kredytów hipotecznych, a wszystko ze względu na wdrożenie rekomendacji S, która wydana została przez Komisję Nadzoru Finansowego.  Jakie są efekty wprowadzania owej rekomendacji?

Niestety, ale w 2012 roku zdolność kredytowa klientów będzie znacznie niższa. Szczególnie odczuwalne będzie to dla tych klientów, którzy chcą zaciągnąć kredyty w obcej walucie. Pierwsza zmiana jaka się pojawiła mówi, iż bank udzielając kredytu na okres 25 lat lub dłuższy, będzie musiał wyliczać zdolność dokładnie tak, jak dla 25 lat. Kolejna kwestia jest taka, że maksymalna wysokość raty, jaka będzie spłacana przez kredytobiorcę, nie może wynosić więcej niż 42% miesięcznego dochodu. Ponadto, banki muszą brać pod uwagę kwestię znaczącej utraty zdolności kredytowej po przejściu na emeryturę klienta. Tak więc klienci, którzy wnioskują o kredyt na 25 lat, a ukończyli 40 rok życia, muszą się liczyć z otrzymaniem niższej kwoty lub mniej korzystnych warunków kredytu.

Już w pierwszych tygodniach 2012 roku widać, że kredyty hipoteczne będą przyznawane w znacznie mniejszej ilości, w stosunku do roku 2011.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*