Linki sponsorowane

Kredyt hipoteczny, a rozwód

W Polsce lawinowo rośnie liczba rozwodów. Co więcej, rozpadające się rodziny zazwyczaj posiadają zaciągnięte kredyty hipoteczne. Pojawia się zatem dylemat – co z zobowiązaniem wobec banku w momencie, kiedy rodzina w istocie przestaje istnieć?

Oczywiście fakt rozwodu w żaden sposób nie zmienia warunków zobowiązania. Klienci muszą spłacać je niezależnie od tego czy są małżeństwem, czy też nie. W przypadku gdy klient zaprzestanie spłacania kolejnych rat, bank pociągnie do odpowiedzialności oboje byłych małżonków. Właściciele nieruchomości, która została zakupiona pod hipotekę mogą zawrzeć pomiędzy sobą umowę na mocy której, jedna strona przejmuje majątek i jednocześnie zobowiązanie kredytowe. Taka umowa nie ma jednak żadnego znaczenia dla banku, który dalej będzie oczekiwał od klientów comiesięcznej spłaty i w przypadku jej braku, do odpowiedzialności mogą być pociągnięte obydwie osoby – nie tylko ta, która przejmuje nieruchomość.

Klienci za swoje zobowiązania odpowiadają całym majątkiem, a nie jedynie nieruchomością. Tak więc komornik równie dobrze może zajmować ich wynagrodzenia czy też świadczenia emerytalne. Kredyt hipoteczny musi być w całości spłacony.

2 thoughts on “Kredyt hipoteczny, a rozwód”

  1. Mam właśnie takie problem – rozstaliśmy się, a mój były nie płaci swojej połowy zobowiązania. Obydwoje się z mieszkania wyprowadziliśmy. Obawiam się, że źle się to dla mnie skończy. On stracił pracę i nie mają jak z niego kasy ściągać.

  2. Też jestem po rozwodzie ale (odpukać) mój były mąż spłaca swoje zobowiązania bez problemu. Poza tym rozstaliśmy się bez konfliktu, więc panują między nami normalne relacje. Najchętniej byłoby pozbyć się tego mieszkania, spłacić, podzielić się pieniędzmi i po sprawie. Niestety zapisy w umowie o kredyt skutecznie odstraszają przed takim posunięciem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*