Linki sponsorowane

Koszty zakupu mieszkania

W większości przypadków, Polacy wspomagają się kredytem hipotecznym przy zakupie nieruchomości. To jednak nie jedyne koszty jakie są związane z zakupem mieszkania. Ile środków powinna przygotować osoba, która chce zakupić mieszkanie?

Kwota transakcji, kredyt hipoteczny i odsetki od niego, to nie jedyne koszty zakupu mieszkania. Pierwszym kosztem jest taksa notarialna, która składa się z sumy bezwzględnej, a także pewnego odsetka od wartości nieruchomości. Kolejny koszt to podatek od czynności cywilno-prawnych. Tutaj płacimy aż 2% wartości nieruchomości. Należy jeszcze pamiętać o wpisie do księgi wieczystej, którego koszt to 200 złotych, niezależnie od wartości nieruchomości.  Jeśli nieruchomość została zakupiona z pomocą pośrednika, to wówczas pojawia się koszt dodatkowy w postaci jego wynagrodzenia. Z reguły jest to od 1,5 do 3% wartości nieruchomości, a do tego należy jeszcze doliczyć podatek VAT.

Jak widać wysokie koszty zakupu nieruchomości to wcale nie koniec trudnej drogi do posiadania własnego mieszkania. Koszty dodatkowe także budują znaczącą sumę.

2 thoughts on “Koszty zakupu mieszkania”

  1. Koszty zakupu mieszkania są strasznie wysokie i trudno to pojąć. Dlaczego w kraju, w którym panuje taka bieda, jeszcze obciąża się ludzi takimi kosztami? Szkoda gadać!

  2. Najbardziej mnie irytuje z tego wszystkiego ten podatek 2%, bo o pośrednikach sami decydujemy. Mieszkanie za 300 tysięcy i płacimy jeszcze 6 tysięcy podatku, zaciągając jednocześnie wysoki kredyt! Polska jest chorym krajem i tutaj nigdy nie będzie dobrze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*