W większości przypadków, Polacy wspomagają się kredytem hipotecznym przy zakupie nieruchomości. To jednak nie jedyne koszty jakie są związane z zakupem mieszkania. Ile środków powinna przygotować osoba, która chce zakupić mieszkanie?
Kwota transakcji, kredyt hipoteczny i odsetki od niego, to nie jedyne koszty zakupu mieszkania. Pierwszym kosztem jest taksa notarialna, która składa się z sumy bezwzględnej, a także pewnego odsetka od wartości nieruchomości. Kolejny koszt to podatek od czynności cywilno-prawnych. Tutaj płacimy aż 2% wartości nieruchomości. Należy jeszcze pamiętać o wpisie do księgi wieczystej, którego koszt to 200 złotych, niezależnie od wartości nieruchomości. Jeśli nieruchomość została zakupiona z pomocą pośrednika, to wówczas pojawia się koszt dodatkowy w postaci jego wynagrodzenia. Z reguły jest to od 1,5 do 3% wartości nieruchomości, a do tego należy jeszcze doliczyć podatek VAT.
Jak widać wysokie koszty zakupu nieruchomości to wcale nie koniec trudnej drogi do posiadania własnego mieszkania. Koszty dodatkowe także budują znaczącą sumę.
Koszty zakupu mieszkania są strasznie wysokie i trudno to pojąć. Dlaczego w kraju, w którym panuje taka bieda, jeszcze obciąża się ludzi takimi kosztami? Szkoda gadać!
Najbardziej mnie irytuje z tego wszystkiego ten podatek 2%, bo o pośrednikach sami decydujemy. Mieszkanie za 300 tysięcy i płacimy jeszcze 6 tysięcy podatku, zaciągając jednocześnie wysoki kredyt! Polska jest chorym krajem i tutaj nigdy nie będzie dobrze.