Linki sponsorowane

Jaki okres spłaty kredytu hipotecznego?

Banki proponują swoim klientom okres kredytowania nawet do 50 lat. To strasznie długo – przy takich zasadach wielu kredytobiorców nie dożywa ostatniej raty. Czy zatem sensownym jest decydowanie się na taki długi okres kredytowania? Czy nie lepiej jest założyć minimalny okres?

Teoretycznie im dłuższy okres kredytowania, tym jednocześnie wyższe koszty kredytu. W praktyce jednak długi okres kredytowania pozwala nam na spłacanie minimalnej raty oraz wyższe oszczędności. Zakładając, że kredytobiorca faktycznie jest w stanie oszczędzać, może posiadanymi środkami obracać.

Koszt kredytu to 6-7% w skali roku, ale jeśli jest to kredyt z dopłatami rodzina na swoim, to wówczas połowa odsetek jest płacona przez budżet państwa. Tak więc znalezienie lokaty, która będzie oprocentowana nawet na poziomie 6%, pozwala już na wygenerowanie pewnych zysków. Oczywiście w tym przypadku będą one minimalne. Znacznie wyższy zysk można wygenerować poprzez fundusze inwestycyjne, lecz to wiąże się ryzykiem. W praktyce może to się zakończyć wysokimi stratami.

2 thoughts on “Jaki okres spłaty kredytu hipotecznego?”

  1. Kompletnie się z tym nie zgadzam – najlepiej kredyt spłacić jak najszybciej i mieć święty spokój z jakimikolwiek zobowiązaniami. A skąd wiecie, że inwestycje się powiodą? W ten sposób jedynie można sobie zniszczyć życie, ale oczywiście to wasz problem…

  2. A ja jestem zdania, że kredyt trzeba rozłożyć na okres minimalny, jak najkrótszy. Im szybciej uda się pozbyć zobowiązania tym lepiej. Nie wiem co to za pomysł, by spłacać jak najdłużej – przecież wtedy wysokość odsetek jest ogromna ;/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*