Linki sponsorowane

Jak zmniejszyć wysokość długu kredytowego?

W chwili obecnej klienci mają bardzo łatwy dostęp do wszelakiego rodzaju pożyczek, kart kredytowych, a wizja posiadania gotówki i kolejnych zakupów, z pewnością bardzo kusi. Problem pojawia się wtedy, gdy klienci mają już tak wysokie długi, że nie są w stanie ich spłacać. Tymczasem wystarczy nieco umiaru w sięganiu po te środki.

Rekomendacje ministerstwa finansów jasno precyzują, kiedy klient może otrzymać kredyt hipoteczny, ale w wielu przypadkach traktują przepisy dosłownie. Przy przeciętnych zarobkach, wydawanie połowy środków na kredyt jest kwotą grubą przesadzoną. Banki nie powinny prowadzić tak liberalnej polityki, szczególnie, że ludziom, brakuje pieniędzy. W Polsce klient, który dobrze zarabia może przeznaczyć nawet 65% swojego dochodu na obsługę długów. Tymczasem np. w Stanach, przyjęto zasadę, że maksymalna wysokość miesięcznych kosztów utrzymania mieszkania oraz kredytu hipotecznego, nie powinna przekroczyć 28%.  W przypadku wszystkich rodzajów zadłużenia, maksymalnie powinny one stanowić 36% dochodu.

Tam zadłużenie na poziomie 50% oznacza poważne kłopoty ze spłatą długu. Tak więc Polacy powinni się nastawić raczej na wzorce amerykańskie, niż rekomendacja MF.

2 thoughts on “Jak zmniejszyć wysokość długu kredytowego?”

  1. Dla mnie trzeba być wielkim idiotą, żeby dopuścić do tego, że 50% dochodów wydawana jest na raty kredytowe. Gdzie sens, gdzie logika?
    Ja robię wszystko by rata miała minimalną wartość.

  2. Jak zmniejszyć? Chyba po prostu go spłacić, bo nie wiem jaki inny sposób widzicie. Nie zaciągajcie kredytu jeśli nie macie pewności, że będziecie w stanie go spłacić. Nie róbcie z siebie kogoś, kim w praktyce nie jesteście.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*