Linki sponsorowane

Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania?

Jednym z ważniejszych kroków, które powinny postawić osoby chcące zakupić dane mieszkanie, jest sprawdzenie jego zadłużenia. Wielce prawdopodobne, że nieruchomość jest zadłużona, a właściciel próbuje dokonać oszustwa.

By sprawdzić czy na nieruchomość nie został już zaciągnięty kredyt hipoteczny wystarczy znać kilka informacji i wejść na stronę Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych. Tam należy wpisać numer księgi wieczystej, który wcześniej musimy uzyskać od właściciela. Numer powinien wyglądać tak – CZ1C/012345678/0. Pierwsze litery to odpowiednik miasta – w tym wypadku Częstochowy.  Po wpisaniu numeru natychmiast możecie zobaczyć księgę, a tam kluczowe informacje takie jak choćby numer, typ, datę założenia,  dane właściciela czy też położenie nieruchomości.

Dział IV księgi wieczystej to właśnie hipoteka. Osoby prywatne mają jedynie dostęp do tych danych po wpisaniu numeru księgi. Osoby publicznego zaufania mogą ją przeszukiwać po innych danych np. po nazwisku.

9 thoughts on “Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania?”

 1. Info o braku zadłużenia i tak musi być przedstawione przed notariuszem. Jeśli mieszkanie będzie zadłużone, a wy nie potwierdzicie, że zdajecie sobie z tego sprawę, to nikt nie będzie od was wymagał zamknięcia transakcji.

 2. Hmmm… skoro tak twierdzisz, to dlaczego tak wiele osób daje się oszukać? Ja samodzielnie sprawdzałem księgę wieczystą przy zakupie mieszkania i bardzo się z tego cieszę – przynajmniej miałem pewność tego na czym stoję. To zbyt kosztowny zakup by traktować to jako zabawę.

 3. Takie rzeczy powinny być obowiązkowo wyjaśniane przed podpisaniem umowy. I taka informacja powinna być właśnie przedstawiona u notariusza, bo w końcu to on jest osobą, która się na tym najlepiej zna i powinna zwracać uwagę na różne niedociągnięcia. Niestety spotykam się z coraz większą liczbą przypadków, że notariusz przymyka oko na wiele rzeczy i przepuszcza umowy, które nigdy nie powinny zostać podpisane.

 4. Planuję zakup mieszkania na rynku wtórnym, jednak boję się, że kupię jakieś “jajko niespodziankę”, czyli mieszkanie, na którym ciążą jakieś długi, zobowiązania itp., o których dowiem się już po fakcie. Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie tego wszystkiego, żeby nie było przykrych niespodzianek?

 5. Właśnie kupiłem mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. Niby wszystko jest ok, ale zawsze pozostają jakieś obawy, że mogłem czegoś nie dopatrzyć. Jak można to sprawdzić? Jeśli coś jest nie tak jak trzeba, wolę to wiedzieć w miarę wcześnie niż długo po fakcie.

 6. Może się zdarzyć taka sytuacja, że dane mieszkanie nie będzie miało założonej księgi wieczystej! Takowej księgi nie muszą mieć mieszkania własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej. Na szczęście zazwyczaj posiadają je mieszkania zakupione na kredyt. Jeśli nie ma księgi wieczystej to „stan prawny mieszkania” można sprawdzić w administracji spółdzielni mieszkaniowej….

  Wiśnia/Zabrze

  1. Dużo problemów może przysporzyć nam niechciany lokator w nabytym mieszkaniu. Może wystąpić następująca sytuacja. Ktoś w zamian za przeniesienie własności nieruchomości zobowiąże się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Wówczas jeśli kupimy te „feralne” mieszkanie, to otrzymamy bonus w postaci dożywotniego lokatora. Taka osoba(dysponująca umową o dożywocie) może mieszkać w naszym lokalu aż do śmierci.

   Feli/Lidzbark Warmiński

 7. Planuję na początku przyszłego roku kupić mieszkanie i wyprowadzić się od rodziców, jednak nie wiem na co zwracać uwagę przed zakupem. Podobno zdarza się, że można kupić mieszkanie z długami i wtedy powstaje problem. Czy można to wszystko dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy, żeby przypadkiem nie wpaść na przysłowiową minę? To nie jest kupno bochenka chleba w sklepie tylko poważna inwestycja, więc wolę być ostrożny…
  Paweł / Białystok

 8. Czy jest w ogóle możliwe żeby kupić mieszkanie z ukrytymi niespodziankami w postaci zadłużeń, obciążeń itp.? Takie coś powinno być przecież w umowie i potwierdzone przez notariusza. Jeśli są jakieś nieścisłości to chyba notariusz nie powinien takiego czegoś zatwierdzić. Dobrze rozumiem?
  Ewa (Kraków)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*