Linki sponsorowane

Jak kupić pierwsze mieszkanie?

Młodzi Polacy coraz szybciej zaczynają się poważnie interesować zakupem swojej pierwszej nieruchomości, którą z reguły jest mieszkanie w popularnych blokach. O czym powinni pamiętać podczas poszukiwań i starania się o kredyt?

Tak naprawdę pierwszym krokiem do zdobycia własnej nieruchomości jest zyskanie zdolności kredytowej. By ją posiadać należy zdobyć pracę i stałą umowę. Oczywiście kluczowe tutaj wydaje się być uzyskiwanie wysokiego wynagrodzenia. Im wyższe zarobki tym jednocześnie wyższa zdolność kredytowa. Kolejna kwestia to wkład własny –wysokie zarobki pozwolą na odkładanie wyższych sum w poszczególnych miesiącach.

Warto pamiętać także o BIK. Posiadanie negatywnej historii eliminuje możliwość otrzymania kredytu, ale jej całkowity brak równie nie działa pozytywnie. Tak więc warto kupić jakieś urządzenie czy cokolwiek innego, tak by uzyskać pozytywne wpisy w BIK, dzięki terminowej spłacie kolejnych rat. Tylko pamiętajcie, że każde opóźnienie w płatności rat będzie miało swoje odzwierciedlenie w BIK-u!

9 thoughts on “Jak kupić pierwsze mieszkanie?”

 1. Zakup pierwszego mieszkania? To była przeprawa. Dostaliśmy kredyt hipoteczny w oparciu o umowę o dzieło. Nikt nie chciał nam w to uwierzyć. Mieszkanie mamy takie jakie chcemy i to właśnie ma dla nas największe znaczenie 😉

 2. Przede wszystkim czekajcie na wkład własny. Nie ma sensu wnioskować o kredyt w momencie, kiedy nie posiadacie jeszcze wkładu, bo warunki będą bardzo mało korzystne. Polecam wam raczej oszczędzanie nawet przez kilka lat i dopiero szukanie kredytu.

 3. My teraz decydując sie na mieszkanie na Pogórzu w Gdyni, nasze pierwsze mieszkanie oczywiscie majac 20 tys wkładu własnego reszte bierzemy w kredycie. I mysle ze tak robi też większośc osób które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie.

 4. Niedawno skończyłem studia i zamierzam wyprowadzić się od rodziców. Myślę o kupnie mieszkania, jednak nie mam pomysłu jak się za to zabrać. Czy najpierw szukać ofert, a potem zalatwiać kredyt, czy na odwrót? Jakie trzeba mieć dokumenty i na co zwracać uwagę, żeby nie zostać wpuszzonym w maliny?
  Jacek Gdynia

 5. Niedługo planuję kupno kawalerki i nie wiem jakie należy spełnić warunki, jakie dokumenty trzeba przedstawić w banku, na co zwracać uwagę przede wszystkim i co jest najważniejsze. To dość ważna decyzja w moim życiu bo mieszkania nie kupuje się przecież codziennie. Dlatego chciałbym żeby to była dobra i przemyślana decyzja.

 6. Jeśli kupować mieszkanie to tylko na rynku pierwotnym. Nikt chyba nie chce mieszkać w starym mieszkaniu po jakiejś Jadzi, czy Zosi. Moim zdaniem decydując się na kredyt hipoteczny powinniśmy mierzyć jedynie w nową nieruchomość. Tym bardziej, że według analityków ceny mieszkań z rynku pierwotnego będą spadać do połowy 2013 roku. Tak naprawdę to ceny mieszkań zależą od przede wszystkim od siły nabywczej kupujących i dostępności kredytów. Z tym ostatnim nie raczej problemu. Największą przeszkodą jest wykazanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

  Szymon z Darłowa

  1. Ja tęsknie za rokiem 2005, kiedy zarabiając przeciętną krajową można było sobie pozwolić na kredyt mieszkaniowy-bez żadnych przeszkód, wkłady własnego oraz drogich ubezpieczeń. Zobaczcie ile trzeba teraz płacić za metr kwadratowy w dużych miastach:

   W Warszawie – 8220 zł, w Krakowie – 6804 zł, w Poznaniu – 6313 zł, we Wrocławiu – 6277 zł, w Gdańsku – 5943 zł, w Katowicach – 5250 zł, a w Łodzi – 4821 zł

   Kacperek z Łomży

 7. Słyszałam że ceny mieszkań mają wkrótce zmaleć. Czy to prawda? Zastanawiam się nad kupnem mieszkania, bo mam dość wynajmowania kawalerki i nie wiem czy to jest dobry moment, żeby kupować, czy jeszcze się wstrzymać. Nie znam się zupełnie na rynku nieruchomości, więc liczę na fachową pomoc. Dziękuję.
  Ewa, Szczecin

 8. Zastanawiam się nad kupnem kawalerki, myślałem o mieszkaniu w bloku na jakimś osiedlu, jednak docierają do mnie informacje, że te wszystkie bloki z wielkiej płyty prędzej czy później będą nadawały się do rozbiórki, a ich żywotność jest dużo mniejsza niż w przypadku kamienic czy domów budowanych bardziej tradycyjnymi metodami. Czy może dlatego ceny takich mieszkań są dużo niższe niż w kamienicach?
  Arek ze Swarzędza

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*