Linki sponsorowane

Czym jest hipoteka?

W przypadku składania wniosku o otrzymanie kredytu hipotecznego na mieszkanie, dom czy też działkę, zobowiązani będziecie do zapewnienia formy zabezpieczenia kredytu. Tutaj właśnie pojawia się hipoteka na nieruchomości, czyli zabezpieczenie, z którym większość z nas miała już do czynienia.

Z hipoteką mamy do czynienia w momencie, gdy zostanie dokonany odpowiedni wpis w IV dziale księgi wieczystej nieruchomości. Od tego momentu nowy właściciel musi się liczyć z ogromną odpowiedzialnością. W przypadku gdy zobowiązanie wobec banku nie zostanie spłacone w terminie, nieruchomość może zostać zajęta na polecenie banku przez komornika, a dalej będzie ona sprzedana w ramach licytacji. Wówczas kredytobiorca traci wszystko – zarówno nieruchomość, jak również całą sumę, która została już spłacona. Hipoteka dzieli się na kilka jej rodzajów. Należy tutaj wymienić hipotekę zwykłą, przymusową, kaucyjną oraz łączną. Hipoteka wygasa w momencie, gdy kredyt hipoteczny, czyli zobowiązanie,  zostanie w całości zwrócone.

2 thoughts on “Czym jest hipoteka?”

  1. Ehh… ta nieszczęsna hipoteka hehe… Mam ją na 30 lat i nie zanosi się, by udało się ten problem wyeliminować jakoś szybciej. Z drugiej strony bez hipoteki własne mieszkanie miałbym pewnie gdzieś po 50. To dobry, bankowy wynalazek.

  2. Mam kredyt hipoteczny na 20 lat. Zapewne nie uda się go spłacić wcześniej, ale przynajmniej mamy własną nieruchomość. Marzyliśmy o mieszkaniu – bez hipoteki jedynym sposobem rozwiązania problemu byłoby wynajmowanie, tylko przez jaki okres? 20 lat?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*