Linki sponsorowane

Czy dopłaty w programie rodzina na swoim można stracić?

Rodzina na swoim pozwala kredytobiorcom, na otrzymywanie przez okres 8 lat dofinansowania do każdej raty kredytowej. Z budżetu państwa spłacana jest część odsetek. Jak się jednak okazuje, dopłaty można w bardzo prostu sposób stracić. Kiedy jest to możliwe?

Taki problem może dotyczyć przede wszystkim tych osób, które w okresie spłacania kredytu otrzymają lub kupią inną nieruchomość. Nie można również wynajmować mieszkania.  Bardzo wiele wątpliwości klienci mają co do dopłat, w momencie rozwodu. Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, rozwód w żaden sposób nie jest powodem zatrzymania dopłat otrzymywanych do kredytu. Możliwa jest taka sytuacja, że po rozwodzie, tylko jeden z małżonków będzie spłacał kredyt, ale oczywiście zgodę na to musi wydać bank. Nie ma wtedy mowy o utracie jakichkolwiek dopłat.

Jedynym przypadkiem, w którym kredytobiorca nie traci dopłat w momencie otrzymania nieruchomości, jest spadek.  Wówczas dopłaty rodzina na swoim nie są wycofywane.  Co jeszcze istotne – nieruchomość musi być wykorzystana na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, co oznacza, że nie można np. wynająć komuś mieszkania.

2 thoughts on “Czy dopłaty w programie rodzina na swoim można stracić?”

  1. Moja koleżanka wynajmuje mieszkanie, które kupiła i dopłat nie straciła… No bo czemu miałaby stracić? Najpierw ktoś musiałby ją podkablować, a na razie takiego ryzyka nie ma 😉 Tak więc w praktyce nikt nie sprawdza tego, jak jest wykorzystywana nieruchomość.

  2. Wiadomo, że można stracić, ale wtedy gdy te sprawy załatwiane są na papierze. Z innej beczki – czy istnieje organ, który kontruje, czy np. osoba kupująca dane mieszkanie nie korzysta już z kredytu z dopłatami? Nie słyszałem o czymś takim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*