Linki sponsorowane

Co zrobić żeby kredyt hipoteczny nie był uciążliwy

Kredyt hipoteczny jest w dzisiejszych czasach nie lada wyzwaniem. Decyzja o jego zaciągnięciu nie jest łatwa – tym bardziej, że żyjemy w dobie kryzysów gospodarczych. Kredyt hipoteczny trzeba zatem wybrać w taki sposób, aby jak najmniej obciążał domowy budżet. Kluczową sprawą jest waluta zobowiązania. Kredyty walutowe są tańsze, ale z drugiej strony trudniej je otrzymać.

Kredyt hipoteczny – co robić, by nie obciążał budżetu?

Te w złotówkach z kolei to brak ryzyka kursowego walut oraz konieczności posiadania wkładu własnego. Chcąc zachować płynność finansową i nie mieć z jej utrzymaniem problemów, bardziej kalkuluje się długi okres kredytowania. Rata jest wówczas niższa. Nie da się niestety powiedzieć tego o odsetkach, ale przecież zawsze można kredyt spłacić wcześniej (lub przynajmniej jego część). Plusem długiego okresu kredytowania są niższe wymagania względem zdolności kredytowej. Korzystniejsze dla budżetu kredytobiorcy są raty równe. Malejące mają to do siebie, że w początkowej fazie okresu kredytowania są bardzo wysokie. Prawda jest taka, że trzeba świetnie zarabiać, by poradzić sobie z ich spłacaniem. W sytuacji, kiedy ktoś się obawia, że jego zdolność kredytowa może się okazać zbyt niska, dobrym pomysłem jest współkredytobiorca – rodzic, małżonek etc.

Musi on jednak posiadać nieskazitelną historię kredytową. Poza tym trzeba pamiętać, że odnośnie wieku współkredytobiorcy banki mają wprowadzone limity. Nie ma na przykład możliwości, aby taką pomoc uzyskać od osoby liczącej 60 lat. Generalnie jednak współkredytobiorca przyczynia się do zwiększenia zdolności kredytowej.

One thought on “Co zrobić żeby kredyt hipoteczny nie był uciążliwy”

  1. najważniejsze to brać taki kredyt na który naprawdę nas stać, a nie kupowac chatę na pokaz i potem nie spłacać rat lub żyć jak dziadyga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*