Linki sponsorowane

Aktualne stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na swoim posiedzeniu, w środę 7 marca postanowiła, że nie zostaną wprowadzone zmiany w wysokości stóp procentowych. Na takie informacje wyczekiwali kredytobiorcy, gdyż każda zmiana stóp procentowych, jednocześnie wiąże się z wyższymi kosztami kredytów.
Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 4,5% w skali roku. Tak naprawdę jednak taka decyzja była oczekiwana przez specjalistów. Nie zanosiło się na zmiany. Pamiętajmy, że w ubiegłym roku, Rada Polityki Pieniężnej aż czterokrotnie podnosiła wysokość stóp procentowych. W praktyce decyzja oznacza, że aktualna wysokość stóp to:
• 4,5% dla stopy referencyjnej NBP,
• 6% dla stopy lombardowej,
• 3% dla depozytowej,
• 4,75% dla redyskonta weksli.
Dzięki zachowaniu aktualnej wysokości stóp procentowych, nie zmieni się wysokość kredytów, jakie płacą Polacy. Jest to oczywiście pomyślna informacja. Wprawdzie wysokość pojedynczej raty zmieniłaby się nieznacznie, ale w praktyce, przy długookresowych kredytach, różnica w kosztach byłaby znacząca.

2 thoughts on “Aktualne stopy procentowe”

  1. Co kilka miesięcy dostaję fajnego maila od starego Lukasa, w którym piszą, że wysokość stóp procentowych jest wyższa, podobnie jak wysokość raty. Będzie jedna wiadomość mniej 😉

  2. Stopy procentowe – nienawidzę tego! Przecież to zwyczajny sposób na odgórne regulowanie kosztów kredytów. Jaki to ma sens? Ja kompletnie tego nie rozumiem i nie tak to powinno wyglądać. Wartość rat powinna być zawsze z góry znana!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*